Çocuk Allerji ve Astım Uzmanı | Çocuk İmmunoloji Uzmanı | Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

ALLERJİK HASTALIKLAR

Ayfer Yükselen - Gaziantep Çocuk Alerjisi

Allerji Aşı Tedavisi

Allerji Aşısı (Allerjen İmmunoterapi) tedavisi kimlere uygulanır?
Allerjiye bağlı olarak geliştiği kesinleşen astımlı ve/veya allerjik nezleli çocuklara yapılması tavsiye edilir. Allerji aşı tedavisinin uygun olup olmadığına karar vermeden önce, öncelikle astım ve/veya alerjik nezle belirtileri olan çocuklara allerji deri testi yapılır. Test sonucu göz önünde bulundurularak ve çocuğun deri testinde saptanan alerjenlerin gerçekten hastalığı tetikleyip tetiklemediğine karar verildikten sonra allerji aşı tedavisinin uygunluğu değerlendirilir. Çocuklara aşı tedavisi gerekliliği ve nasıl yapılacağı konusunda tek yetkili uzmanlar çocuk allerji uzmanlarıdır.

Allerji Aşısı tedavisine kaç yaşında başlanabilir?
Dilaltı aşılar 3 yaşından sonra başlanabilir. Cilt altı enjeksiyon şeklindeki aşıların ise, 5 yaşından sonra başlanması önerilmektedir.

Allerji Aşısı tedavisi hangi yollarla uygulanabilir?
Aşı tedavisi üç şekilde uygulanabilirr Dilaltı damla, tablet ve cilt altına enjeksiyon formları vardır. Cilt altı aşılar da iki türdür. Yıl boyu yapılan ve mevsim öncesi olmak üzere iki türdür. Mevsim öncesi aşılar sadece polen alerjisinde uygundur. Hangi aşının hangi çocuğa yapılacağını sadece çocuk alerji uzmanları karar vermelidir.

Allerji Aşısı tedavisnin faydası var mı?
Evet. Aşı tedavisi çocukların hayat kalitesini artırmakta ve ilaç gereksinimini azaltmaktadır. Başka allerjilerin gelişmesini engeller. Ancak çocuklarda aşı tedavisinin hangi allerjenden oluşması gerektiği ve hangi dozlarda uygulanması gerektiği sadece çocuk allerjisi uzmanlarınca yapılmalıdır. Aksi halde çok ciddi yan etkilerle karşı karşıya kalınabilir.

Aşılar nasıl saklanmalı?
2 ile 8 derece arasında saklanmalıdır. Buzdolabı rafında saklanabilir.. Buzdolabı dışında da tutulmamalıdır. 

Aşı tedavisinin etkisi ne zaman başlar?
Aşı tedavisinin etkisi tedavinin başlangıcından en az 6 ay, ortalama 1 yıl sonra başlar.

Aşı tedavisi ne kadar süre devam edilmeli?
Aşı tedavisine en az 3 yıl devam edilmesi önerilmektedir.

Allerji Aşısı tedavisi neden yapılır?
Astımlı veya alerjik nezleli çocuklarda alerjiye karşı tolerans oluşturmak için kullanılır. Aşı tedavisi, hem astımda, hem de alerjik nezlede ilaç gereksinimini azaltır veya ortadan kaldırır, yeni allerjilerin gelişmesini önler ve hayat kalitesini arttırır. Hatta allerjik nezleli çocuklarda astım gelişmesini de önleyebilmektedir. Çocuklarda aşının etkisi yetişkinlere göre çok daha fazladır.