Çocuk Alerji, Astım ve İmmunoloji Uzmanı - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Randevu Hattı:   0533 3568677
Alerjik Rinit veya Alerjik Nezle

Ayfer Yükselen

Alerjik Rinit veya Alerjik Nezle nedir?

Alerjik nezle burun ve üst solunum yollarının tekrarlayan bir hastalığı olup, burun tıkanıklığı, hapşırık, burun akıntısı, burun kaşıntısı, damakta kaşıntı gibi bulgularla ortaya çıkmaktadır. Hastaların % 50 - 60’ında alerjik göz nezlesi (alerjik konjonktivit) bulguları da görülebilir. Hastalık yıl boyu (perennial) alerjik nezle tipinde yıl boyunca değişik sürelerde ve şiddeti artıp azalarak seyredebilir veya sadece belli mevsimlerde (örneğin ilkbaharda) ortaya çıkabilir.

Alerjik rinit ne sıklıkta görülür ve etmenleri nelerdir?

Ülkemizde çocuklar arasında görülme sıklığı ortalama % 10-15 kadardır. Anne ve/veya babasında alerjik nezle veya bir başka alerjik hastalığı olanlarda alerjik nezle görülme sıklığı artmaktadır.

Hastalık bulguları en sıklıkla bitkilerin havada uçuşan polenleri ile ve ayrıca ev tozu

akarları, küf sporları, evcil hayvanların deri ve tüy döküntüleri gibi alerjenlerle

karşılaşmayı takiben ortaya çıkar. Ayrıca sigara dumanı, hava kirliliği, keskin kokular, soğuk hava, rüzgarlı hava gibi üst solunum yollarını rahatsız edici faktörler tarafından tetiklenerek bulguları başlar.

Alerjik nezle tanısı nasıl konur?

Alerjik nezle tanısı sık burun ve göz kaşıntısı, akıntısı, tıkanması olan çocuklarda muayene bulguları, laboratuar testleri ve alerji deri testleri ile konur. Deri Alerji testleri her yaş grubunda yapılabilir ve alerji uzmanları tarafından değerlendirilmelidir.

Alerjik nezleye eşlik edebilecek hastalıklar var mı?

Alerjik nezle hastalığı olan çocuklarda üst solunum yollarının komşuluğu nedeniyle zaman zaman sinüzit, geniz eti büyümesi, orta kulak iltihabı gibi diğer hastalıklar da eşlik edebilir. Ayrıca çocuklardaki astım hastalığına %75’e varan oranlarda alerjik nezle de eşlik eder; ayrıca alerjik nezlesi olan bir çocukta da astım ortaya çıkma riski yüksektir

Alerjik nezlenin tedavisi yapılmadığında ortaya çıkabilecek riskler nelerdir?

Hastalık tedavi edilmediğinde çocuğun günlük yaşamını, yaşam kalitesini, okul başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Tekrarlayan üst solunum yolu problemleri (sinüzit gibi) ve kulak iltihabı gibi diğer hastalıklara zemin hazırlayabilir.