Çocuk Alerji, Astım ve İmmunoloji Uzmanı - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Randevu Hattı:   0533 3568677
Atopik Dermatit

Ayfer Yükselen

Atopik dermatitin çocuklarda görülme sıklığı nedir?

Atopik dermatit çocukluk çağının en sık görülen deri hastalıklarından bir tanesidir. Hastalık, etkilenen bireylerin % 45`inde ilk 6 ay, % 60’ında ilk bir yaş içerisinde başlamış olur.

Atopik dermatit neden önemlidir?

Atopik dermatit hayatın ilerleyen evrelerinde gelişecek olan diğer alerjik hastalıkların ilk belirtisi olabilir. Atopik dermatitli hastaların %50`sinde daha sonra astım, %75`inde ise alerjik nezle gelişir. Atopik dermatitli hastayı izleminde, astım ve alerjik nezle bulgularının erken tanınıp uygun şekilde tedavi edilmesi çok önemlidir.

Atopik dermatitin ortaya çıkmasında yiyeceklerin rolü var mı?

Özellikle çocukluk çağında besin alerjilerinin önemli rolü vardır. Besin alerjisinin tanısını koymak için deri testi ve/veya kan testleri ile alerjenin saptanması yeterli değildir. Bazı özel durumlarda, deri ve kan testleri negatif olmasına rağmen hastanın besin alerjisi bulunabilir. Bu durumlarda, kesin besin alerjisi tanısı için, uygulanacak besin eliminasyonu ve ardından besin yükleme testlerinin yapılması gereklidir.

Atopik dermatitin belirtileri nelerdir?

Kaşıntı: Atopik dermatitin en önemli bulgusudur. Şiddetli kaşıntı atopik dermatite özgü cilt yaralarının ortaya çıkmasına neden olur. Ortaya çıkan yaralar ise daha fazla kaşıntıya yol açar. Böylece kaşıntı-yara ortaya çıkması-kaşıntı şeklinde bir kısır döngü ortaya çıkar.

Deride kuruluk: Hastaların hemen tümünde vardır. Tedavinin ilk hedefi de deride var olan bu kuruluğun giderilmesidir.

Kulak arkasında çatlak ve yarıklar

Bunların dışında deri infeksiyonlarına artmış eğilim de, atopik dermatit bulguları arasında sayılabilir.

Ne zaman aileler telaşlanıp çocuklarını doktora götürmeli?

Hastalığın ilk belirtilerinde doktora gitmelidir. Çünkü erken evrede konulabilecek alerji özellikle de olası besin alerji tanısı, erken tedavi yönünden çok büyük önem taşır.

Atopik dermatit bir alerji midir?

Orta ve ağır şiddette atopik dermatitli çocukların %40’ından fazlasında bir alerji vardır. Atopik dermatitli çocukların mutlaka alerjiler yönünden değerlendirilmesi gereklidir. En sık rastlanan alerji besin alerjisidir. Ülkemizde çocukluk çağındaki besin alerjilerinin %85`inden süt, yumurta, buğday, fındık ve daha seyrek olarak soya, balık ve kabuklu deniz ürünleri ve yer fıstığı sorumludur. Besinlerin yanı sıra ev tozu akarlarına, hayvan tüy ve döküntülerine ve polenlere karşı alerjiler de atopik dermatitde rol oynarlar.